
Výroba kávy
- Zber – na jednej vetve môžeme nájsť kávové bôby rôzneho stupňa zrelosti. Pokiaľ prebieha zber strojovo, môžu sa medzi zrelé kávové bôby dostať aj nezrelé, ktoré by mohli narušiť výslednú chuť kávy. Preto väčšina výrobcov kávy uprednostňuje ručný zber a vďaka tomu sú spracovávané iba zrelé kávové bôby.
-
Lúpanie – k procesu oddelenia dvoch kávových zŕn z každého bôbu sa používajú dve metódy.
- Suché lúpanie – zberané bôby, ktoré sú už zbavené ostatných nečistôt, sa rozprestrú po plátoch a nechajú sa na slnku, kde po niekoľkých dňoch šupky prasknú, potom sa dávajú do špeciálneho stroja, kde sa bôby zbavujú popraskaných šupiek.
- Mokré lúpanie – kávové bôby sa vložia do stroja, ktorý medzi rotujúcimi kotúčmi šupky rozbije.
- Selekcia – po vylúpaní kávových zŕn je potrebné skontrolovať, či je každé zrnko v poriadku a či vyhovuje požadovaným parametrom. Preto sa v špeciálnom prístroji jedno po druhom elektronicky triedi.
- Praženie – dáva káve jej unikátnu arómu, chuť a farbu a je rozhodujúcim procesom v spracovaní kávy. Prebieha v obrovských valcoch a teplota praženia nesmie presiahnuť 230 °C.
- Chladenie – keď je káva upražená, nastáva problém samovoľného vznietenia zŕn. K ochladeniu kávy je možné použiť dve metódy – chladenia vodou a chladenia vzduchom. Chladenie vodou je síce omnoho rýchlejšie, ale je nutné si uvedomiť, že káva je hydroskopická, tzn., že absorbuje veľké množstvo vody a vlhne. Väčšina výrobcov kávy preto ochladzuje svoju kávu vzduchom, ktorý zachová jej hmotnosť i arómu.
- Balenie – obal musí garantovať ochranu kávy pred kyslíkom a vlhkosťou, pretože by mohla zaviniť prípadný vznik pliesne. Väčšina výrobcov kávy sa zameriava na spôsob zvaný „presurizácia“, ktorý používa kovové nádoby s bezpečnostným uzáverom. Pri balení je do plechovky pridávaný stlačený plyn, inertný vo vzťahu ku kávovej zmesi. Káva si tak uchováva bohatosť arómy a chuti po mnoho mesiacov!
Vďaka špeciálnym metódam chladenia a balenia produkujú niektorý výrobcovia kávu s vlhkosťou nižšou ako 1 %.